Multimedia

Ruszył Express Łagiewnicki - 16.11.2009

Pierwszy kurs odbył 16 listopada. „Express Łagiewnicki” to linia autobusowa łącząca Warszawę z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.
Express Łagiewnicki to część projektu „Polskie Sanktuaria”. Jest efektem współpracy między Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach a PPKS Warszawa.

Pierwsi pielgrzymi – pasażerowie Expressu Łagiewnickiego wyruszyli z Warszawy w poniedziałek o 6.00 rano. W trakcie przejazdu obejrzeli filmy dokumentalne o Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. O godz. 11.00 Express Łagiewnicki dotarł do celu podróży. W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach odbyła się uroczystość nadania nazwy Express Łagiewnicki i poświęcenia tablic kierunkowych linii Warszawa Zachodnia - Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach - Warszawa Zachodnia. Pielgrzymi zwiedzili Sanktuarium, a w drogę powrotną do Warszawy ruszyli o godz. 17.00.

Linia autokarowa „Express Łagiewnicki” jest efektem nawiązania współpracy pomiędzy PPKS w Warszawie oraz Sanktuarium w Łagiewnikach, dla którego przedsiębiorstwo stanie się oficjalnym przewoźnikiem. Kolejne wyjazdy, w zależności od zainteresowania, będą realizowane w soboty.

Pasażerowie dotrą do celu pielgrzymki nowoczesnymi autokarami. Podczas podróży będą mogli obejrzeć film o historii sanktuarium. Karnety na połączenia realizowane przez przedsiębiorstwo można kupić w kasach na Dworcach Zachodnim i Stadion w Warszawie, oraz za pośrednictwem uruchomionego przez PPKS Warszawa systemu internetowej sprzedaży biletów (www.pksbilety.pl). Koszt przejazdu w obie strony wynosi 59 zł.

„Express Łagiewnicki” to kolejny element realizowanego przez PPKS w Warszawie projektu „Polskie Sanktuaria”, zakładającego uruchomienie połączeń z Warszawy do najważniejszych krajowych sanktuariów. Wystartowały już „Express Licheński” i „Express Jasnogórski”. Spółka zamierza uruchomić także linie pielgrzymkowe do Świętej Lipki i sanktuarium w Gietrzwałdzie.

W 2008 roku do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach pielgrzymowało ok. milion osiemset tysięcy osób. W tym roku, jak poinformował Przemysław Bednarz z Biura Promocji Sanktuarium, liczbę pątników szacuje się na 1,5 mln osób. Wśród nich większość stanowią pielgrzymi indywidualni i grupy z zagranicy.


Aby rozpocząć odtwarzanie wciśnij klawisz

STRONA GŁÓWNAMULTIMEDIA

FOTO: Piotr Ładoś