Multimedia

Konferencja Prasowa przed Niedzielą Miłosierdzia - 7.04.2010

Nagrania:
1. Bp Jan Zajac o Niedzieli Miłosierdzia 02’03’’
2. Robert Hahn o zasadach bezpieczeństwa 01’39’’

Aby rozpocząć odtwarzanie wciśnij klawisz
Między nagraniami przełączać się można używając klawiszy:
- następe nagranie
- poprzednie nagranie

Trzy rocznice: trzydziestolecie ogłoszenia encykliki „Dives in Misericordia”, dziesięciolecie kanonizacji św. Faustyny oraz 5. rocznica śmierci Jana Pawła II będą obchodzone w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach w Niedzielę Bożego Miłosierdzia 11 kwietnia. Głównym punktem uroczystości będzie Msza św., którą o 10.00 odprawi kard. Stanisław Dziwisz.

Tradycyjnie uroczystości zainaugurowane zostaną czuwaniem modlitewnym, które odbędzie się w sobotę o godz. 21.00 w bazylice Bożego Miłosierdzia. W tym roku, ze względu na 5. rocznicę śmierci Jana Pawła II, czuwanie rozpocznie się od Wieczoru Jana Pawła II. To comiesięczne spotkanie modlitewne, które odbywa się w łagiewnickim Sanktuarium w każdą pierwszą sobotę miesiąca i poświęcone jest polskiemu Papieżowi. O północy Mszę św. odprawi bp Jan Szkodoń. Czuwanie potrwa do 6.00 rano. Od rana w niedzielę odprawiane będą dla pątników msze. O 8.00 w bazylice Bożego Miłosierdzia będzie celebrował Eucharystię kard. Franciszek Macharski. „To nasz sposób świętowania 60. rocznicy święceń kapłańskich tego wielkiego apostoła Bożego Miłosierdzia’ – tłumaczy kustosz łagiewnickiego sanktuarium bp Jan Zając. Centralne uroczystości rozpoczną się o godz. 10.00 przy ołtarzu polowym na terenie łagiewnickiego sanktuarium. Będzie im przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Liturgię transmitować będzie TVP1. W południe Mszę św. przy ołtarzu polowym odprawi bp Tadeusz Pieronek, a po południu – biskup diecezji sandomierskiej Krzysztof Nitkiewicz. Godzinie Miłosierdzia o godz. 15.00 w bazylice będzie przewodniczył kustosz sanktuarium bp Jan Zając.

W tym roku podczas Niedzieli Bożego Miłosierdzia obchodzone będą trzy ważne dla Łagiewnik jubileusze – wyjaśnia bp Jan Zając.


Nad sprawnym przebiegiem uroczystości i bezpieczeństwem pielgrzymów czuwa ponad dwadzieścia instytucji miejskich i mundurowych. Jak podkreśla komendant Komisariatu V Policji w Krakowie Robert Hahn, uruchomione są specjalne parkingi.


Przez cały dzień pielgrzymi będą mogli skorzystać z sakramentu pojednania. Na terenie sanktuarium będzie spowiadało blisko 100 kapłanów. Ustawione zostaną konfesjonały dla obcokrajowców i osób niesłyszących. Specjalne miejsca w świątyni przygotowano dla osób niepełnosprawnych. W Domu Duszpasterskim będzie można skorzystać z ciepłego i zimnego posiłku oraz napojów.

FOTO: Piotr Ładoś

STRONA GŁÓWNAMULTIMEDIA