Multimedia

Pielgrzymi z różnych stron świata modlą się w intencji ofiar katastrofy samolotu rządowego - 10.04.2010

Tysiące pątników z całego świata, którzy przybyli do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, modlą się za ofiary katastrofy samolotu rządowego, ich bliskich i całą Ojczyznę. „Ofiary dzisiejszej katastrofy zawierzamy Bożemu Miłosierdziu” - mówił bp Jan Zając podczas odprawionej w tej intencji Mszy świętej.

W wypełnionej szczelnie łagiewnickiej bazylice pielgrzymi modlili się w intencji ofiar rządowego samolotu i ich bliskich podczas odmówionej różnych językach świata Koronki do Bożego Miłosierdzia, której przewodniczył bp Ignacy Dec. Po nabożeństwie odbyła się Msza Święta, podczas której wspominano tych, którzy stracili życie w katastrofie. Modlono się także w intencji całej Ojczyzny. „Cała Ojczyzna przeżywa narodową żałobę po stracie tak wielu synów i córek polskiej ziemi” - mówił w homilii kustosz łagiewnickiego sanktuarium bp Jan Zając, który przewodniczył Mszy św. Podkreślił, że dla wszystkich pogrążonych w żałobie Polaków źródłem pokoju i nadziei jest Jezus Miłosierny. „Z tym światłem nadziei pochylamy się dzisiaj nad tymi wydarzeniami. Chcemy na nie spojrzeć oczami wiary” – dodał. „Dziś nasza Ojczyzna, która żyje dramatem, jaki wydarzył się w drodze do Katynia – Golgoty Wschodu, potrzebuje mocy i nadziei” – zaznaczył kaznodzieja. „To miejsce jest dla nas nie tylko symbolem wielkiej ofiary naszych Rodaków sprzed 70 lat, ale wielkim wołaniem o sprawiedliwość, o szacunek dla ludzkiego życia, o ducha współpracy w narodzie i mądrej troski o pokój między narodami” – podkreślił. „Ta bolesna rocznica była wezwaniem dla Prezydenta RP i całej delegacji, by uszanować ofiarę tysięcy polskich żołnierzy, pomodlić się na ich grobach i błagać miłosiernego Boga, by ta ofiara nie poszła na marne. Do tej ofiary serca dołączyli ofiarę życia” – powiedział bp Zając. Zaznaczył, że „wszelkie ludzkie słowa są zbyt małe, gdy w serce wdziera się ból, cierpienie, nawet pokusa rozpaczy, zwłaszcza dla rodzin ofiar sprzed siedemdziesięciu lat i tych sprzed kilku godzin” i wezwał do zawierzenia bolesnych wydarzeń Miłosierdziu Bożemu.

Po homilii zgromadzeni w świątyni wierni odmówili akt zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu.

Do sanktuarium w Łagiewnikach od rana przybywają pielgrzymi z całego świata, którzy biorą udział w obchodach Niedzieli Bożego Miłosierdzia. Modlą się za ofiary katastrofy rządowego samolotu, ich bliskich i całą Polskę. W tej intencji trwa nieustanna modlitwa w Kaplicy Wieczystej Adoracji. Za tych, którzy zginęli w katastrofie, będą także modlili się uczestnicy nocnego czuwania przed Niedzielą Bożego Miłosierdzia, które rozpocznie się o godz. 21.00. Odświętne flagi Polski, Krakowa i biało-żółte flagi papieskie zostały udekorowane żałobnym kirem.

STRONA GŁÓWNAMULTIMEDIA

FOTO: Piotr Ładoś