Multimedia

Niedziela Miłosierdzia Bożego - 11.04.2010

Kraków-Łagiewniki: 50 tys. pielgrzymów modliło się na Mszy św. w Niedzielę Bożego Miłosierdzia

Ostatnie słowo nie należy do zła i śmierci, lecz do miłości i życia, które nie ma kresu – mówił kard. Stanisław Dziwisz w homilii wygłoszonej podczas Mszy św. przy ołtarzu polowym w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Według szacunków policji, mimo ulewnego deszczu i zimna zgromadziło się tam 50 tys. pielgrzymów z całej Polski i świata.

Mimo ulewnego deszczu i przejmującego zimna w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia zgromadziły się tysiące pielgrzymów z całego świata. „Zapożyczamy dziś słów od Psalmisty, by wyrazić nasz ból i żal, nasze osłupienie wobec tragedii, jaka rozegrała się wczoraj w Smoleńsku. W jednym momencie odeszli do domu Ojca prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, jego małżonka oraz tylu naszych braci i sióstr, których wspólnym powołaniem była troska o dobro wspólne naszej Ojczyzny, troska o dobro nas wszystkich” – mówił kard. Stanisław Dziwisz rozpoczynając główną Mszę św. w łagiewnickim sanktuarium. Metropolita krakowski zaznaczył, że dzięki Bożemu Miłosierdziu jesteśmy ludźmi nadziei w „naszym niełatwym świecie”, w obliczu cierpienia i śmierci. Pozdrawiając uczestników uroczystości w Łagiewnikach oraz zgromadzonych przed telewizją i radiem powiedział: „Jesteśmy wszyscy szczególnie blisko rodzin, które wczoraj straciły swoich bliskich. Niech nas zjednoczy wiara w obecnego pośród nas miłosiernego Pana”.

W homilii kard. Dziwisz nawiązał do sobotniej tragedii w Smoleńsku i rocznicy masakry katyńskiej. „Przed siedemdziesięciu laty została przelana niewinna krew tysięcy naszych rodaków, których jedyną winą było to, że chcieli służyć swojej Ojczyźnie. Zbrodni towarzyszyło przez dziesiątki lat jeszcze jedno zło – kłamstwo. Jedno i drugie zło dzieliło pobratymcze narody, nie pozwalało zabliźnić rany” - mówił metropolita krakowski i podkreślił, że dziś, kiedy odżywa pamięć o tych wydarzeniach, staje przed nami trudne zadanie pojednania. „To święty obowiązek, który chcemy podjąć w imię Ewangelii, w imię ofiar katyńskiej zbrodni, a także w imię ofiar wczorajszej smoleńskiej tragedii” – dodał. Wezwał do modlitwy za ofiary zbrodni sprzed siedemdziesięciu lat i za tych, którzy w sobotę „odbywając ostatnią w swoim życiu podróż w przestworzach, spotkali się dramatycznie z matką ziemią”. Podkreślił, że „ostatnie słowo nie należy do zła i śmierci, lecz do miłości i życia, które nie ma kresu”. „Oto podstawa ludzkiej nadziei i radości” – stwierdził kaznodzieja.

Metropolita krakowski przypomniał obchodzoną w tych dniach 5. rocznicę śmierci Jana Pawła II, który „głosił niezmordowanie Jezusa Chrystusa”. „Dziś wiemy, że Miłosierdzie Boże użyczało Papieżowi sił do samego końca. Paradoksalnie okres jego choroby, słabości, cierpienia i umierania okazał się niezmiernie owocny dla całego Kościoła” – zaznaczył hierarcha. Według niego Jan Paweł II ewangelizował cierpieniem, bezgranicznym zaufaniem Jezusowi i Jego Matce, a także swoją świętością. Metropolita krakowski poinformował wiernych o ogólnopolskiej inicjatywie duchowego przygotowania do beatyfikacji i kanonizacji Jana Pawła II i zaapelował, by każdy włączył się w to dzieło. Zaznaczył, że dziś potrzebne jest „świadectwo życia i czynu, aby poruszyć serce wątpiących, szukających prawdy i spotkania z żywym Chrystusem”. „Nowa ewangelizacja wymaga nowych sposobów mówienia i świadczenia o Chrystusie. To zadanie staje przed dzisiejszym Kościołem i przed każdym z nas” – podkreślił kard. Dziwisz. Dodał, że Chrystus w dzisiejszych czasach potrzebuje wiarygodnych świadków, ludzi żyjących ewangelicznym ubóstwem, pokornych i czystego serca, dzielących się z innymi nadzieją, ludzi pokoju i pojednania.

W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach podczas przedpołudniowej Mszy św. zgromadziło się 50 tys. pielgrzymów z Polski i świata. W intencji ofiar wczorajszej katastrofy w Smoleńsku trwają nieustanne modlitwy w Kaplicy Nieustannej Adoracji. Południowa Msza św., której przewodniczył bp Tadeusz Pieronek, rozpoczęła się dwiema minutami ciszy. W intencji ofiar katastrofy, ich bliskich i całej Ojczyzny odmówiona będzie także Koronka do Miłosierdzia Bożego o godz. 15.00.

pobierz nie skompresowaną wersję w formacie .wav

Zdjęcia z uroczystej Mszy Świętej celebrowanej przez ks. kardynała Stanisława Dziwisza (foto: Tadeusz Warczak)
Szczegółowy program Święta Miłosierdzia Bożego

STRONA GŁÓWNAMULTIMEDIA

FOTO: Piotr Ładoś