Multimedia

Pielgrzymka Grakokatolików do Sanktuarium w Łagiewnikach - 28.05.2011

Ponad 7 tysięcy pielgrzymów na II Pielgrzymce Metropolitalnej Grekokatolików ze Słowacji do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Wierni Kościoła greckokatolickiego ze Słowacji pielgrzymują 28 maja do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Słowaccy pątnicy dziękują za dar beatyfikacji Jana Pawła II.

W pielgrzymce uczestniczy ponad 7 tysięcy wiernych Kościoła greckokatolickiego na Słowacji oraz 110 księży. Uroczysta liturgia odprawiana była po słowacku, ale części stałe - w języku staro-cerkiewno-słowiańskim. Nabożeństwu przewodniczył abp metropolita Jan Babjak SJ. W homilii podkreślał, że kult Bożego Miłosierdzia zapuścił już korzenie w Kościele greckokatolickim na Słowacji i ma szczególne miejsce w sercach wiernych. Zachęcał pielgrzymów, by codziennie zwracali sie do Boga w Koronce do Bożego Miłosierdzia, gdyż jest to „potężna modlitwa”. Wyznał, że on sam pod koniec każdego dnia powierza swoje życie Bożemu Miłosierdziu, Hierarcha przypomniał, że pielgrzymi ze Słowacji przybyli do Łagiewnik, by dziękować za beatyfikację Jana Pawła II.. Wskazał, że Jan Paweł II często podkreślał, że Chrystusa nie można wyrzucić z dziejów ludzkości. Według niego, dziś te słowa są szczególnie aktualne, gdyż „istnieje potężne ryzyko i niebezpieczeństwo, które jest o wiele większe niż ryzyko awarii jądrowej”, czyli życie bez Boga. Nawoływał, by wierni nie pozwalali środkom przekazu społecznego zwłaszcza telewizji i Internetowi zniewolić się propagowanemu w nich życiu bez Boga i bez Kościoła. „Utrata życia wiecznego jest największym niebezpieczeństwem, które zagraża człowiekowi” – podkreślił.

Po liturgii pielgrzymi słowaccy spotkali się z kard. Stanisławem Dziwiszem. Metropolita krakowski zaznaczył, że pątnicy ze Słowacji są najliczniejsi grupą spośród 78 krajów świata, które przybywają do Łagiewnik. Podkreślił jedność Kościoła rzymskokatolickiego z greckokatolickim. „Boże Miłosierdzie łączy ludzi wiary z całego świata. Wszyscy stanowimy jedno” – dodał. Kardynał przywołał postać Jana Pawła II, który umiłował prześladowany Kościół na Słowacji, troszczył się o jego wiernych i beatyfikował jego kapłanów-męczenników. „Dziś łączy nas w niebie, many z nim wszyscy żywy kontakt” – stwierdził.

Pielgrzymi Kościoła greckokatolickiego ofiarowali Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach kopię pochodzącej z XVIII wieku ikony Bogarodzicy, otaczanej kultem w słowackim sanktuarium Krasny Brod, które znajduje się pod opieką ojców bazylianów.

FOTO: Piotr Ładoś

STRONA GŁÓWNAMULTIMEDIA