Multimedia

Otwarcie Wystawy Szopek Trydenckich - 13 grudnia 2008 r.

W sobotę 13 grudnia 2008 roku, ks. kardynał Stanisław Dziwisz otworzył wystawę Szopek Trydenckich w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach. Inauguracja odbyła się z udziałem przedstawicieli władz Trentino.

Wystawę Szopek można oglądać w Sanktuarium w Łagiewnikach (w dolnej części Bazyliki) do dnia 30 stycznia 2009 roku.

Wystawa i pielgrzymka w hołdzie Papieżowi Janowi Pawłowi II
BOŻE NARODZENIE 2008 – SZOPKI Z TRENTINO
W SANKTUARIUM BOŻEGO MIŁOSIERDZIA W ŁAGIEWNIKACH


(f.s.) – Trentino jest autonomiczną prowincją, której terytorium było przez wieki i nadal stanowi pomost między kulturą zaalpejską i włoską. W hołdzie miastu Jana Pawła II mieszkańcy Trentino organizują teraz wystawę bożonarodzeniowych szopek oraz pielgrzymkę do sanktuarium poświęconego przez polskiego Papieża. „Z głębokim oddaniem i dumą wspólnota mieszkańców Trentino pragnie złożyć hołd miastu, które było tak drogie sercu Jana Pawła II. Wystawa szopek i pielgrzymka stanowią wyraz naszej wdzięczności i szacunku dla Papieża Jana Pawła II, którego z Trentino łączyły szczególne więzi” - to słowa starosty autonomicznej prowincji Trydentu Lorenzo Dellai, który wraz ze wspólnotą Trentino będzie uczestnikiem, w końcu stycznia 2009 r., wspólnej pielgrzymki do Krakowa. Przez cały czas trwania ekspozycji szopek, siedmiu artystów z Trentino, na zmianę, będzie wykonywać przed publicznością rzeźby przedstawiające scenę Narodzin Pańskich. Na zakończenie ekspozycji prace te będą wystawione na sprzedaż, a dochód zostanie przekazany na rzecz krakowskiej Fundacji Jana Pawła II.

Wspólnota trydencka pragnie dziś przekazać Polakom owo przesłanie pokoju, nadziei i wiary, które Jan Paweł II kilkakrotnie kierował z gór Trentino. Jego symbolem są bożonarodzeniowe szopki, pokazane na wystawie, zainaugurowanej w sobotę 13 grudnia w sanktuarium Bożego Miłosierdzia, oraz pielgrzymka do Krakowa, zaplanowana od 28 stycznia do 1 lutego 2009 r.
Mieszkańcy Trentino zachowali żywo w pamięci i w sercach wspomnienie owego dnia, w lipcu 1984 r., kiedy Karol Wojtyła, w sześć lat po wyborze na Stolicę Piotrową, wybrał Adamello, by tu właśnie modlić się do Boga pośród „spokoju i wspaniałego majestatu gór”. I wtedy także pierwszy Papież Polak w historii Kościoła, który nie tylko, będąc księdzem, pracował jako robotnik, lecz również uprawiał sporty, jeździł w Trentino na nartach. Niezwykłym świadkiem owych wyczynów był wtedy prezydent Republiki Włoskiej Sandro Pertini.

Papież nawiedził Trentino jeszcze dwukrotnie: w 1988 i w 1995 r. W 1988 r., w trzy lata po straszliwej tragedii w Stava, kiedy w wyniku przerwania zapory wodnej zginęło 268 osób, Papież przybył tu, by uczcić pamięć ofiar katastrofy, a także, by modlić się przed drewnianym krzyżem, ustawionym na wysokości 3278 m n.p.m. na szczycie Punta Croce, nazwanym później Punta Giovanni Paolo II. (Dziś szczyt stanowi cel pielgrzymek przede wszystkim dla tych, którzy przygotowują się do obchodów Dni Młodzieży.) W 1995 r. natomiast Papież przybył do Trentino z wizytą duszpasterską, w której uczestniczyły tysiące mieszkańców regionu.

Tak więc teraz, region Trentino pragnie złożyć hołd Papieżowi, który zainicjował drogę ekumenicznej jedności wszystkich chrześcijańskich wyznań.

Tradycja bożonarodzeniowej szopki jest silnie zakorzeniona w całym regionie Trentino, a zwłaszcza w miejscowości Tesero w Val di Fiemme, gdzie szopki należą do rodzinnego majątku i przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Niektóre, stare przedstawienia Narodzin Jezusa mają tak wielką wartość, że wzmianki o nich umieszczane są nawet w testamentach.
Być może to właśnie wzbudziło zainteresowanie Stolicy Apostolskiej, która w 2006 i 2007 roku zwróciła się do autonomicznej prowincji Trydentu o ustawienie tradycyjnej szopki na Placu św. Piotra. Było to doświadczenie zupełnie wyjątkowe nie tylko dla realizatorów przedstawienia, lecz także dla tych, którzy wykonali poszczególne elementy bożonarodzeniowej dekoracji, dla artystów, którzy na oczach publiczności rzeźbili sceny Narodzin Pańskich, dla całej archidiecezji i wszystkich należących do niej parafii, zamieszkałych przez nieco ponad pół miliona osób, dla władz lokalnych 223 comuni (gmin), dla przedsiębiorstw zajmujących się promocją turystyki i dla wielu wolontariuszy.

W całym Trentino, a zwłaszcza w Val di Fiemme bożonarodzeniowe szopki mają długą tradycję. Okolica obfituje w drewno, w tym także w jego cenne gatunki (patrz informacja w załączniku). Sztukę rzeźbienia w drewnie przywieźli do doliny cieśle, zatrudniani w weneckich tartakach (napędzanych przez wodę) i znajdujących się na terytorium diecezji Bressanone i Tyrolu. Wielu artystów z Trydentu decyduje się wyrazić swój talent poprzez drewniane rzeźby, ukazując w ten sposób nie tylko własną zręczność, ale przede wszystkim głęboko religijny charakter sceny Narodzin Pańskich. W całym Trentino, a szczególnie w Val di Fiemme tworzy swe dzieła wielu artystów rzeźbiarzy. Siedmiu z nich: Roberto Boninsegna, Tiziano Defloraian, Giuseppe Mich, Marco Nones, Roberto Nones , Egidio Petri i Renzo Zeni (patrz: informacje w załączeniu) w okresie trwania wystawy (13 grudnia 2008 – 1 lutego 2009) będzie na zmianę, na oczach publiczności, realizować swoje przedstawienia sceny Narodzin Pańskich.
Na wystawie będzie eksponowanych pięćdziesiąt dzieł (patrz: informacje w załączeniu) stanowiących wybór najpiękniejszych i najbardziej reprezentatywnych szopek z terenu całego Trentino. Niektóre z nich były już pokazywane w 2006 i 2007 roku w Watykanie, w salach Braccio di Carlo Magno.

Realizację rzeźb w Sanktuarium w Łagiewnikach będzie również można śledzić za pośrednictwem portalu internetowego www.presepitrentini.it Portal dostępny jest w trzech językach: włoskim, angielskim i polskim.

Zdjęcia Szopek Trydenckich

STRONA GŁÓWNAMULTIMEDIA

FOTO: Piotr Ładoś